19-01-2018

Uwaga – niebezpieczna sytuacja lodowa na jeziorach

mazury lód Kisajno jeziora kursmazury IMG_20180118_145005

Ostrzegamy!

Mrozy, które nas nawiedziły tydzień temu spowodowały zamarznięcie mniejszych, osłoniętych jezior oraz niektórych przybrzeżnych części większych lodem o grubości około 10 centymetrów. Ta grubość lodu powszechnie uważana jest za bezpieczną do utrzymania ciężaru człowieka, jednakże tafla tworzyła się w warunkach temperaturowych ok. -5 st.C i jej zwartość strukturalna, a więc wytrzymałość, nie jest zbyt duża. Według naszych badań powstały w takich warunkach lód o grubości 10 cm ma nośność lodu grubości 7 cm powstałego przy temperaturze -10 st.C. Do utrzymania pojedynczego człowieka może to od biedy wystarczyć, natomiast skupienie się kilku osób w bliskiej odległości może spowodować załamanie tafli.

Dodatkowym niebezpieczeństwem, niezwykle groźnym, jest to, że dopiero dwa dni temu zamarzła reszta powierzchni dużych jezior (np. Kisajna i Niegocina), a warstwa lodu jaka się wytworzyła nie przekracza grubości 2 cm. Na to wszystko spadł śnieg uniemożliwiając rozróżnienie w bezpieczny sposób grubości poszczególnych części tafli.

Przestrzegamy przed wchodzeniem w najbliższym czasie na nierozpoznany lód.

Kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu oraz temperatura w okolicach -2 st.C jakie mamy za oknem i jakie utrzymają się w najbliższych dniach nie wróżą dobrze przyrostowi grubości tafli lodu. Spodziewamy się raczej, że ostatnio utworzona cienka warstwa lodu roztopi się w najbliższym czasie. Oczywiście jeśli pogoda się nie zmieni i nie nadejdą mrozy.

Jeszcze raz odradzamy osobom nie znającym się na lodzie oraz nie wyposażonym w specjalistyczny sprzęt zabezpieczający wchodzenie w najbliższym czasie na zamarznięte akweny wodne.