18-01-2017

Prawo Wodne – dobra zmiana!

Postulaty i wnioski środowiska wodniackiego i przedsiębiorców w sprawie zmian zapisów ustawy Prawo Wodne oraz powiązanych z nim rozporządzeń zostały wysłuchane, uwzględnione i mają zostać wdrożone w kolejnych etapach procedowania w/w przepisów.

11 stycznia na terenie sejmu odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej, w skład której wchodzili przedstawiciele mazurskich samorządów i przedsiębiorców
z Wiceministrem Środowiska p. Mariuszem Gajdą, posłem na sejm RP
p. Wojciechem Kossakowskim członkiem sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki oraz Przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Sejmu RP p. poseł Dorotą Arciszewską-Mielewczyk.

Podczas prowadzonej w miłej atmosferze merytorycznej dyskusji, dowiedzieliśmy się, że nasze postulaty zostały uwzględnione i wprowadzone zostaną oparte na nich zmiany w proponowanych aktach prawnych.

Okazało się, że 10 stycznia została wysłana odpowiedz pisemna, którą poniżej zamieszczamy. W trakcie spotkania 11 stycznia nastąpiło uszczegółowienie niektórych zmian, w związku z tym w poniższym piśmie ich jeszcze nie ma. Dalsze prace będą prowadzone na właściwej komisji sejmowej.

Uzyskaliśmy zapewnienie, że:

– opłaty za 1m2 gruntu wykorzystywanego do działalności gospodarczej
w zakresie jaki obejmowała petycja zostaną zmniejszone z proponowanych wcześniej 8,90zł do 0,89zł. Dodatkowo opłata dotyczy tylko tych miesięcy, w których zadeklarujemy prowadzenie działalności gospodarczej, czyli dla standardowej mazurskiej mariny w której jachty stoją od połowy kwietnia do połowy października będzie liczona za 6 miesięcy, czyli opłata będzie stanowiła połowę stawki rocznej.

– opłaty za pobór wód podziemnych i powierzchniowych w proponowanej kwocie (500 i 250zł) dotyczą poboru ilości 1m3/s i w przypadku mniejszego poboru będą odpowiednio niższe. Np. przy poborze 20m3/dobę ze studni opłata wyniesie 11 groszy.

– stosownie mają zostać również doprecyzowane pozostałe opłaty, w tym za deszczówkę i ścieki.

– Art.77 ust.1.7 zostanie zmieniony w taki sposób, by wyłączyć z niego slipowanie łodzi i obsługę pojazdów lodowych.

– Art.34 pkt 9 zostanie doprecyzowany tj. będzie dotyczył łodzi o mocy silnika powyżej 10KW, uprawiających żeglugę na akwenach nie należących do dróg wodnych oraz do wód morskich. Zezwolenie wodno-prawne będzie wydawane na jednostkę, ale ma zostać utrzymane. Ten przepis ma zapewnić ochronę małych akwenów przed niszczeniem ich brzegów i dna przez wielkie motorówy.

Najprawdopodobniej nie zostanie jednak zmieniony art.232, gdyż podobno duża ilość ludzi występuje do władz państwowych i samorządowych ze sprzeciwem przeciw grodzeniu nieruchomości do samej wody, motywując to tym, że każdy powinien mieć prawo przejść sobie dookoła jeziora po brzegu. Naszym zdaniem taka argumentacja może mieć rację bytu w przypadku małych, zamkniętych akwenów umieszczonych w granicach miast, ale w przypadku np. Wielkich Jezior Mazurskich jest co najmniej dyskusyjna. Znacie kogoś kto obszedł WJM piechotą po brzegu? My też nie… Skłaniamy się ku temu, że ludźmi tymi powoduje zwykła zazdrość o to, że ktoś ma własny brzeg, a oni nie. Argument powszechnego dostępu do jezior upada zwłaszcza w przypadku gdy jak grzyby po deszczu powstają samorządowe, powszechnie dostępne plaże i kąpieliska, a cena ziemi z linią brzegową jest tak horrendalnie wysoka, że tylko nielicznych na nią stać, co przekłada się na znikomą ilość prywatnych nieruchomości w takich lokalizacjach.

Cieszy nas bardzo dobra współpraca władz państwowych i samorządowych
z obywatelami w zakresie prac nad prawem wodnym i uzyskiwane rezultaty.
Mamy nadzieję, że wspólnie uda się stworzyć dobre prawo dla wszystkich.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w sprawę w tym szczególnie osobom, które wykazały się świadomością obywatelską i wysłały zamieszczoną przez nas petycję.

Poniżej odpowiedz wraz z załącznikiem jaką otrzymaliśmy od Ministra Środowiska i którą podpisał z upoważnienia Ministra Podsekretarz Stanu Mariusz Gajda, z dnia 10 stycznia 2017r.:

>> Odpowiedz Ministra Środowiska na pismo Prawo Wodne .pdf <<

>> Rozporządzenie Rady Ministrów i uzasadnienie .pdf <<

 


Dla przypomnienia i dla osób nieznających tematu odsyłamy do wcześniejszych naszych wpisów na temat projektu ustawy Prawo Wodne – petycja, postulowane wnioski i uzasadnienia zmian:

www.kursmazury.com/petycja

www.kursmazury.com/projekt-ustawy-prawo-wodne-stawiamy-opor

www.kursmazury.com/2017r-wzrosna-drastycznie-oplaty-porty-nowa-ustawa-prawo-wodne

www.kursmazury.com/prawo-wodne-historia-choroby