21-01-2021

2021.01.21. – warunki lodowe Mazury

mazury zimą lód bezpieczeństwo ratownictwo lodowe warunki rozpoznanie lodowe jezioro Kisajno Giżycko czartery jachtów rejsy obozy kursmazury

21 stycznia 2021 r. rozpoznanie lodowe
Lokalizacja: Mazury, Giżycko, jezioro Kisajno, zatoka Tracz

Sytuacja lodowa:
Na słaby, strukturalnie przypominający wafelek, 5-6 centymetrowej grubości śniegolód, z którym mieliśmy do czynienia przedwczoraj, napadało wczoraj 10-15 cm mokrego śniegu. Przy okazji temperatura podskoczyła ostatniej doby o 10 stopni Celsjusza, co zaowocowało przejściem wspomnianych opadów śniegu w deszcz. W efekcie tego na jeziorach zalega obecnie dosyć zbita warstwa przemokniętego śniegolodu o strukturze bardzo mocno ściśniętej śnieżki. Jest ona z pozoru twarda i sprawia wrażenie lodu. Wrażenie to pogłębia fakt jej delikatnego przymrożenia przez nocny przygruntowy przymrozek osiągający jednak maksymalnie -1 st. C. Nie daje to jednak żadnej bezpiecznej nośności. Temperatury rzędu +4 st. C zapowiadane na najbliższe dwie doby przy braku wyraźnych temperatur ujemnych nocami z całą pewnością nie spowodują wzmocnienia się zalegającego na jeziorach śniegolodu. Ponieważ zapowiadane jest również słońce w najbliższych dniach pokrywa ulegnie postępującemu osłabieniu.

Wszystkim zdecydowanie odradzamy wchodzenie na obecny lód.

Więcej na temat lodu zobaczycie w poprzednich naszych wpisach i filmach.
Jeśli chcesz mieć aktualne informacje o warunkach lodowych i nie tylko zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube lub Facebook.


Realizacja:
www.kursmazury.com
QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych
Anna Dymkowska-Kowalska, Adam Kowalski
Zapraszamy na nasz kanał oraz do skorzystania z oferty szkoleń żeglarskich, motorowodnych oraz czarterów jachtów na mazurach.

:: czartery jachtów na mazurach :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: szkolenia lodowe :: rejsy szkolne :: egzaminy :: drony :: i inne…
Nasza strona i blog: http://www.kursmazury.com
Nasz Facebook: http://www.facebook.com/Kursmazury
Nasz Instagram: http://www.instagram.com/kursmazury