Zamek w Kętrzynie w świetle badań archeologicznych

„Historia w ziemi ukryta, zamek w Kętrzynie w świetle badań archeologicznych” – spotkanie 19 grudnia 2019 r. z comiesięcznego cyklu Akademia 2019 organizowanego przez Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, w tymczasowej siedzibie na ul. F. Chopina 1.
Zainteresowanych spotkaniami, historią i dziedzictwem kulturowym Warmii i Mazur gorąco zapraszamy na stronę facebookową muzeum www.facebook.com/Muzeum.Ketrzyn . Są tam podawane m.in. informacje o kolejnych spotkaniach tego typu, które zazwyczaj odbywają się raz w miesiącu.
Zamek w Kętrzynie (powyżej) – stałe miejsce Muzeum im. W. Kętrzyńskiego, obecnie działające w tymczasowym lokum (poniżej).
Na piętrze powyższego budynku mieści się obecnie siedziba muzeum, przeniesionego z zamku na czas prowadzonej na nim rekonstrukcji i remontu. Budynek ulokowany jest dokładnie na przeciw placu zamkowego, po drugiej stronie drogi F. Chopina. Całej ekspozycji zamkowej w tej chwili nie obejrzymy, ale chociaż część dyslokowano do trzech pomieszczeń i korytarza.
Od maja prowadzone są badania archeologiczne przy okazji projektu odtworzenia średniowiecznych murów obronnych otaczających kętrzyński zamek prokuratorski. Do czasu spotkania pozyskano kilkadziesiąt tysięcy fragmentów ceramiki, naczyń i innych zabytków – monet, fragmenty kolczugi średniowiecznej, groty kuszy oraz podobną ilość kości zwierząt.
Pan Mariusz Wyczółkowski, archeolog i muzealnik, wygłosił prelekcję dotyczącą średniowiecznego zamku w Kętrzynie, jego historii i wykopalisk archeologicznych. Przedmowa należała do dyrektor muzeum Pani Marty Wojciechowskiej.
Po spotkaniu archeolog Pan Marian Wyczółkowski zaprezentował przybyłym wybrane znaleziska, niektóre świeżo wydobyte, gdyż badania trwały na bieżąco, a prelegent przybył na spotkanie praktycznie prosto z badawczego wykopu.
Znaleziska przechowywane w pudłach, inne zabezpieczone i opisane w torebkach. Prezentowane w świątecznej atmosferze, pod choinką. Prawdziwe prezenty dla miłośników historii 😉
Znaleziono kilkadziesiąt monet od czasów krzyżackich do początku XIX w., podobną liczbę żelaznych grotów od kuszy …
Kamienna kula armatnia i fragmenty dzbana ceramicznego zrekonstruowane w całe naczynie.
Dekoracyjne kafle ceramiczne.
Po spotkaniu czekał na wszystkich pyszny, słodki poczęstunek i wyjątkowa herbata z samowaru.
Tablice informacyjno – historyczne w korytarzu tymczasowej siedziby muzeum przeniesionej z zamku.
Serdecznie polecamy wizytę w kętrzyńskim muzeum, powinna stanowić obowiązkowy punkt w programie każdego zwiedzającego mazury. To tylko pół godziny drogi od głównego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
www.kursmazury.com
QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych
Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i Instagram oraz do skorzystania z oferty rejsów i szkoleń żeglarskich, motorowodnych oraz czarterów jachtów na mazurach.
:: czartery jachtów :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: szkolenia lodowe :: drony :: i inne…