Nieznane oblicza mazur – grodzisko na Świętej Górze nad jeziorem Wojnowo i rzeką Staświnką

– Nieznane oblicza mazur – kompleks wodospadów u stóp tajemniczego grodziska na Świętej Górze nad jeziorem Wojnowo w Staświnach. Piękne miejsce ze wspaniałymi widokami. Można dopłynąć tu jachtem i zacumować u jego podnóża.
Grodzisko w Świętej Górze (w gminie Miłki, przy wiosce Staświny, blisko Giżycka) położone jest na 144 m n.p.m. przy wschodnim brzegu jeziora Wojnowo i otoczone jest z dwóch stron wodą rzeki Staświnki i jeziora Wojnowo, z trzech stron chroniła je wysoka, stroma skarpa, od północy umacnia je wał kamienno-ziemny (został niestety naruszony ok. 1861 r., pozyskiwano z niego kamienie do budowy drogi i niektórych domów we wsi). Ma ok. 250m długości. Grodzisko jest trójfazowe, najstarsze ślady pochodzą z wczesnej epoki żelaza. Wielokrotne prace archeologiczne w tym miejscu, ostatnie z georadarem, wykazały ciekawe znaleziska, między innymi łyżwy wykonane z kości śródstopia konia.
W górnej części skarpy od strony jeziora, pod drzewem, znajduje się dwukomorowy schron bierny piechoty z okresu I wojny światowej, z góry zupełnie nie widoczny. Rozpościera się z niego piękny widok:
U podnóża staświńskiej góry wartko płynie i meandruje, tworząc małe wysepki oraz wodospady, rzeka Staświnka, odprowadzająca niegdyś wody nieistniejącego już jeziora Staświn – obecnie to rezerwat Łąki Staświńskie.
Rzeka Staświnka uchodząca do spokojnego jeziora Wojnowo stanowiącego strefę ciszy (zakaz używania silników spalinowych). Przy niej liczne ślady bytowania bobrów.
Na jezioro Wojnowo dopływa się z jeziora Niegocin przez jezioro Niałk Duży i Niałk Mały. Po drodze przejść trzeba pod małym mostem Ruda.
Na całym tym obszarze wypasane jest obecnie stado koni.
* Teren jest prywatny i przed wejściem wypadało by uzyskać zgodę właściciela. My tam znaleźliśmy się dosyć spontanicznie, nawet nie mieliśmy ze sobą mikrofonów, ale za to sprzyjało nam szczęście, gdyż spotkany po drodze pan spytany o możliwość wejścia na teren grodziska powiedział, że jest właścicielem i nam pozwolił.
Staropruska nazwa Staświny pochodzi od słowa „aswinam”, co w pruskim języku bałtyjskim oznaczało mleko kobyle. Wynika z tego, że koń był wyjątkowym i rdzennym bytem tego terenu: pochodzenie nazwy – znalezisko łyżew z kości konia – obecnie hodowla i wypas koni. Tradycja w kontynuacji 🙂
Ślady bytowania ludzi mają tu ok. 2,5 tysiąca lat.
Obiekt stanowi zainteresowanie archeologów, którzy co jakiś czas wykopują stamtąd różne mumie lokalnych Ramzesów, bursztynowe komnaty i inne takie…;)
Co roku w lipcu odbywa się w tym miejscu „Bój na Świętej Górze w Staświnach” połączony z festynem, licznie odwiedzany przez turystów i mieszkańców okolic. Rozbija się tu w tym czasie obozowisko historyczne, jest tor łuczniczy, gry i zabawy historyczne, pokazy walk rycerskich i ubioru, ognisko, stoiska gastronomiczne.
Rezerwat Łąki Staświńskie (o powierzchni 647,50 ha, ten z którego rzeka Staświnka płynąca przy grodzisku odprowadza wodę) również warto zobaczyć, przejeżdżając chociażby samochodem lub rowerem po przecinającej łąki drodze asfaltowej – kierunek na Wydminy. Tam można spotkać np. wielkie stada żurawi, jest też bardzo rzadką ostoją cietrzewi. Osuszone jezioro Staświn miało powierzchnię 2,5 tys. ha! Obecnie to piękne torfowiskowe łąki, miejscami podmokłe, z rzadką roślinnością – rośnie tam np. wierzba szara i purpurowa, śmiałek darniowy.
Realizacja:
www.kursmazury.com QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych @kursmazury
Zapraszamy na nasz kanał oraz do skorzystania z oferty szkoleń żeglarskich, motorowodnych, bojerowych, dwutygodniowych rejsów szkoleniowych oraz czarterów jachtów na mazurach.
:: czartery jachtów na mazurach – Phila, Twister, Tango, Orion :: szkolenia żeglarskie dla dorosłych i młodzieży :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: szkolenia lodowe :: rejsy szkolne :: egzaminy :: drony :: i inne…
Nasza strona i blog: http://www.kursmazury.com
Nasz Facebook: http://www.facebook.com/Kursmazury
Nasz Instagram: http://www.instagram.com/kursmazury
Zapraszamy!