25-03-2023

Czar starych miast – dzieje, herby, legendy. Wystawa

czar_miast plakat wystawy  mazury kursmazury Giżycko qrs mazury rejsy szkolenia czartery jachtów Czar starych miast - dzieje, herby, legendy. Wystawa  Wystawę „Czar starych miast. Podróż od Zalewu Wiślanego po Jeziora Mazurskie” oglądać można do końca marca 2023 r. w galerii „Pod lipą” Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach koło Giżycka. Wernisaż odbył się 7 marca.   Na kilkudziesięciu planszach przedstawione są historie i legendy miast województwa warmińsko-mazurskiego, każde odrębnie wyeksponowane: Węgorzewa, Pisza, Kętrzyna, Ełku, Reszla, Sępopola, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa, Fromborku, Elbląga, Pasłęka, Zalewa, Suszu, Działdowa, Nidzicy, Pasymia, Olsztynka i Olsztyna. Uwagę zwracają ciekawe reprodukcje rycin, litografii i akwarel miast z dawnych wieków. Widnieją również herby poszczególnych miejscowości wraz z genezą ich powstania Opisy można przeczytać w języku polskim i niemieckim. Wystawę opracowało Centrum Kultury Prus Wschodnich z bawarskiego miasteczka Ellingen

Wystawę „Czar starych miast. Podróż od Zalewu Wiślanego po Jeziora Mazurskie” oglądać można do końca marca 2023 r. w galerii „Pod lipą” Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach koło Giżycka. Wernisaż odbył się 7 marca.

Na kilkudziesięciu planszach przedstawione są historie i legendy miast województwa warmińsko-mazurskiego, każde odrębnie wyeksponowane: Węgorzewa (Węgobork), Pisza (Jaśsbork), Kętrzyna (Rastembork), Ełku (Lyck), Reszla, Sępopola, Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego (Licbark), Braniewa, Fromborku, Elbląga, Pasłęka, Zalewa, Suszu, Działdowa, Nidzicy, Pasymia, Olsztynka i Olsztyna. Uwagę zwracają ciekawe reprodukcje rycin, litografii i akwarel miast z dawnych wieków. Widnieją również herby poszczególnych miejscowości wraz z genezą ich powstania.

Opisy można przeczytać w języku polskim i niemieckim. Wystawę opracowało Centrum Kultury Prus Wschodnich z bawarskiego miasteczka Ellingen.

Krótki fragment o Bartoszycach:

„W bezpośrednim sąsiedztwie Bartoszyc znajduje się szczególne wzgórze z potężnym granitowym blokiem na szczycie, dość podobnym do człowieka. Mówi się, że pruski władca Barto posiadał na tym wzgórzu zamek, który miał jakoby w dziwnych okolicznościach zapaść się pod ziemię, po tym jak władca krainy zamienił się w głaz. Niektórzy mieszkańcy wierzą, że pod granitowym blokiem, który ludzie wcześniej nazywali „Bartel”, do dzisiaj znajdują się cenne skarby. Poza tym mówi się o podziemnym przejściu, które miało jakoby spod kamienia prowadzić pod Łyną do jednego z małych kościółków okolicy.”


 

Zwiedzaj z nami Wielkie Jeziora Mazurskie i ich okolicę – zapraszamy na nasz kanał oraz do skorzystania z oferty szkoleń żeglarskich i motorowodnych, rejsów szkoleniowych dla dorosłych oraz czarterów jachtów na mazurach.
Naszą bazą jest Giżycko.

:: czartery jachtów na mazurach – Phile 880, Twistery 800, Tanga 780, Orion :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: kursy doszkalające :: rejsy szkolne :: egzaminy :: drony :: i inne…

QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych

Nasza strona i blog: http://www.kursmazury.com
Nasz Facebook: http://www.facebook.com/Kursmazury
Nasz Instagram: http://www.instagram.com/kursmazury