Stowarzyszenia Wendrusz drugorocznicowy biwak
I rzekł tedy Krzysztof ku nim: „Azali wszak druga rocznica Wendrusza nadchodzi, gody uczynić więc trzeba.”
I spytali oni: „Cóż zatem podołać mamy? Cóż nakażesz?”
I rzekł On: „Biwak uczyńmy w miejscu znanym.”
Takoż i uczynili.
Ostatni weekend czerwcowy 23-25.06.2023. był czasem świętowania II rocznicy powstania Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej WENDRUSZ. Te dwa lata od założenia w 2021 roku to cała moc i eksplozja działań oraz wydarzeń. Wendrusz rozszerza się niczym wszechświat eksplorując coraz to nowe obszary historii, rozwikłując nierozwiązywalne dotąd mazurskie zagadki, dokonując coraz to nowych odkryć i z niesamowitą energią organizując fantastyczne imprezy. Wszystko dzięki pracy niezwykłych i nieprzeciętnych osób skupionych wokół tego miejsca i postaci charyzmatycznego prezesa Krzysztofa Subocza, którego nadzwyczaj pozytywna aura porusza do działania wszystkich i pozwala rozwinąć skrzydła. Chociaż Wendrusz jest tak młodą organizacją stał się już chlubą Węgorzewa słynną dzięki swoim działaniom nie tylko w regionie, ale także w kraju i za granicą, stanowiąc powód do dumy dla mieszkańców Węgorzewa i okolic.
Z okazji tej rocznicy członkowie Stowarzyszenia i jego sympatycy zebrali się w te dni na „Kempingu u Adasia” w pod węgorzewskim Jakunówku nad jeziorem Krzywa Kuta. Jest to piękne i spokojne miejsce warte odwiedzenia przez każdego turystę przemierzającego mazurską krainę z namiotem lub pojazdem kempingowym.
Rocznicowy weekend był nie tylko czasem omówienia dotychczasowych osiągnięć, planów na przyszłość, ale także odpoczynku i refleksji. Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji w postaci wielkiego ogniska z pieczeniem warzyw, szaszłyków, pieczarek, gofrów, widowiska z pochodni i kuli świetlnych, kąpieli w jeziorze, pływania na supach i specjalnie przygotowanego na tą okazję koncertu sławnego DJ-a, guru muzyki reggae, świeżo upieczonego archeologa Przemysława Malickiego aka Malik i jego żony Hanki Shept.
Pomimo świętowania nie zabrakło również aspektu merytorycznego determinowanego działaniami statutowymi stowarzyszenia jakimi była wyprawa na znajdujący się nieopodal staropruski głaz ofiarny stanowiący element pradawnego ośrodka kultu i osadnictwa oraz eksplorację fragmentu Szlaku Legend Mazurskich Jadwigi Tressenberg. Wspomniany szlak koresponduje z wystawą tzw. Archiwum Kuckiego, którą można obejrzeć w Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie, w budynku którego znajduje się Izba Historyczna Stowarzyszenia Wendrusz. Smaku całości dodaje fakt, iż archiwum to zostało niedawno odnalezione przez członków Stowarzyszenia Wendrusz i ocalone wspólnie z dyrektor Muzeum Tradycji Kolejowej, twórczynią Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Panią Barbarą Grąziewicz-Chludzińską.
Wydarzenie odbyło się w składzie ogólnopolsko – międzynarodowym, gdyż poza lokalnymi sympatykami i członkami Stowarzyszenia oraz Węgorzewianami rozsianymi przez los po całej Polsce, którzy na ten czas wrócili w rodzinne strony, brali w nim udział także przesympatyczni goście pochodzący z Armenii oraz Turcji.
„Kemping u Adasia”
Niektórzy nurkowali
Wendruszątka
Ognisko skupia w koło siebie
Jezioro Krzywa Kuta
Edgar – mistrz szampur
Rewelacyjny ormiański kebab – prosto z ogniska, z pasją i smakiem
Prezes Stowarzyszenia Wendrusz, Krzysztof Subocz
Danka Sewruk w plenerowej twórczości
DJ Malik za sterami konsoli
Kempingowe śniadanie smakuje najlepiej.
Poranne pieczarki prosto z ogniska.
Lokalny, gościnny pies. Bardzo przyjazny, jak tu wszyscy.
Super na SUPach! Na koniec jeziora, wokół wyspy Pożeracza Serc i z powrotem 😉
Mazurski, młodziutki zaskroniec.
Nie jest jadowity, lubi pływać tak jak my 🙂
Mistrz lasu, ognia i gofrów 🙂
Zwierząt też nie zabrakło 😉