Posłuchaj „Na tropach Smętka” – podróż kajakiem po mazurskiej krainie w 1935r.
Jeśli wybieracie się na Mazury i chcecie poznać ich historię, przeczytajcie lub posłuchajcie książki Melchiora Wańkowicza „Na tropach Smętka”.
To wyjątkowy reportaż z podróży po mazurskiej krainie w międzywojennym roku 1935.
Audiobook, część 1:
Audiobook, część 2:
Pomnik słynnego reportażysty Melchiora Wańkowicza (podobno jedyny w Polsce) stoi w Piszu nad rzeką Pisą. Jego wykonawcą jest Andrzej Renes, absolwent rzeźby na warszawskiej ASP – „Przedstawiłem Wańkowicza jako młodego, dynamicznego reportera, który ma na sobie krótkie spodenki i marynarkę z kieszeniami w których trzyma różne rzeczy. Wyposażony jest w aparat typu skrzynkowego, dwuobiektywowy. Na głowie ma beret.” – mówi autor pomnika. „Pomysł był taki – dodaje artysta – aby ci, co chcą obejrzeć pomnik, mogli najpierw dojść do niego przez park po jednej stronie Pisy, następnie przejść przez most na drugą stronę rzeki, a potem jeszcze zajrzeć do muzeum. To będzie naprawdę intensywne, wyzwalające energię, spotkanie, co pasuje przecież do Wańkowicza i jego niezwykłej energii twórczej„.
To Melchior Wańkowicz był autorem hasła „cukier krzepi” i „LOT-em bliżej”.
Nad rzeką Pisą, na skwerze tuż obok rynku miejskiego znajdziemy pomnik „Na tropach Smętka” Melchiora Wańkowicza. Po przeciwległej stronie rzeki stoi rzeźba jego postaci.
Pomnik upamiętnia trasę po międzywojennych Mazurach pokonaną w 1935 roku przez Melchiora Wańkowicza i jego młodszą córkę kajakiem „Kuwaka”. Wrażenia spisał w książce „Na tropach Smętka”. Na okładce pierwszego, przedwojennego wydania znajduje się meandrująca rzeka Pisa.
Mapa wyprawy Melchiora Wańkowicza – po rzekach i jeziorach Pojezierza Mazurskiego oraz objazd samochodem pozostałych terenów Warmii i Mazur:
Opisy eskalującej przemocy i nienawiści do rdzennej, polskojęzycznej ludności mazurskiej ze strony ludności pochodzenia niemieckiego pomagają zrozumieć, co działo się w tym narodowościowym tyglu w przededniu wybuchu II wojny światowej.
Powodzenie książki było ogromne. Miała ona w ciągu niepełnych czterech lat aż dziewięć wydań. Ostatnie, dziewiąte wydanie przedwojenne Niemcy zagarnęli wprost z maszyn drukarni w Bydgoszczy. „Na tropach Smętka” zostało uznane za najwybitniejszy tom reportażowy dwudziestolecia międzywojennego.
Wikipedia
Wydania książki Wańkowicza z różnych lat:
Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i Instagram oraz do skorzystania z oferty obozów, rejsów i szkoleń żeglarskich, motorowodnych oraz czarterów jachtów na mazurach.
www.kursmazury.com
QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych
:: czartery jachtów :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: zielone szkoły na wodzie :: egzaminy :: drony :: i inne…