17-02-2022

Nieznane oblicza mazur – grodzisko na Świętej Górze nad jeziorem Wojnowo i rzeką Staświnką

P1130168-017

– Nieznane oblicza mazur – kompleks wodospadów u stóp tajemniczego grodziska na Świętej Górze nad jeziorem Wojnowo w Staświnach.

Grodzisko w Świętej Górze (w gminie Miłki, przy wiosce Staświny) otoczone jest z dwóch stron wodą rzeki Staświnki i jeziora Wojnowo, z trzech stron chroniła je wysoka, stroma skarpa, od północy umacnia je wał kamienno-ziemny. Najstarsze ślady pochodzą z wczesnej epoki żelaza. Wielokrotne prace archeologiczne w tym miejscu, ostatnie z georadarem, wykazały ciekawe znaleziska, między innymi łyżwy wykonane z kości śródstopia konia.

grodzisko Staświny Święta Góra nad jeziorem Wojnowo i rzeką, mazury, Wielkie Jeziora Mazurskie

W górnej części skarpy od strony jeziora, pod drzewem, znajduje się dwukomorowy schron bierny piechoty z okresu I wojny światowej.

U podnóża staświńskiej góry wartko płynie i meandruje, tworząc małe wysepki oraz wodospady, rzeka Staświnka, odprowadzająca niegdyś wody nieistniejącego już jeziora Staświn (obecnie rezerwat Łąki Staświńskie).

Na całym tym obszarze wypasane jest obecnie stado koni.

* Teren jest prywatny i przed wejściem wypadało by uzyskać zgodę właściciela. My tam znaleźliśmy się dosyć spontanicznie, nawet nie mieliśmy ze sobą mikrofonów, ale za to sprzyjało nam szczęście, gdyż spotkany po drodze pan spytany o możliwość wejścia na teren grodziska powiedział, że jest właścicielem i nam pozwolił.

Obiekt stanowi zainteresowanie archeologów, którzy co jakiś czas wykopują stamtąd różne mumie lokalnych Ramzesów, bursztynowe komnaty i inne takie…;)

Rezerwat Łąki Staświńskie, mazury, miejsce dawnego jeziora Staświn


Realizacja:
www.kursmazury.com QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych @kursmazury

Zapraszamy na nasz kanał oraz do skorzystania z oferty szkoleń żeglarskich, motorowodnych, bojerowych, rejsów szkoleniowych oraz czarterów jachtów na mazurach.

:: czartery jachtów na mazurach :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: szkolenia lodowe :: rejsy szkolne :: egzaminy :: drony :: i inne…

Nasza strona i blog: http://www.kursmazury.com
Nasz Facebook: http://www.facebook.com/Kursmazury
Nasz Instagram: http://www.instagram.com/kursmazury

Zapraszamy!