04-05-2020

Państwowe ograniczenie załogi łodzi do 2 osób

mikołajki wiosna zwierzęta na mazurach kursmazury.com nad jeziorami wielkie jeziora mazurskie zwierzęta kwiaty rośliny jeż bóbr trzmiel jezioro nad wodą kanał giżycki Giżycko Kisajno kwiecień 2020 sporty wodne żeglarstwo czartery jachtów czarter rejsy kursy szkolenia żeglarz jachtowy sternik twister tango widok na jezioro trzciny policja wodna

Od poniedziałku 4 maja 2020 mogą otworzyć swoją zewnętrzną działalność porty – wodowanie, cumowanie, przyjmowanie nieczystości, udostępnianie energii, parkowanie. Usługi wewnętrzne pozostają nadal zamknięte – węzły sanitarne, pralnie i inne.

§ 7 ust. 1 pkt 1 lit. j rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.792 z dnia 2020.05.02) ustanawia do odwołania czasowe ograniczenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness, sal zabaw i parków rozrywki.

Dnia 4 maja 2020 r. wchodzi w życie przepis § 8 ust. 1 pkt 2 tiret 4 , który wyłącza z ograniczeń, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt j, działalność sportową (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjną w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzoną – przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji, przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osobyz wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.

Do tej pory nie obowiązywały oficjalnie żadne ograniczenia ilości osób na łodzi. W tej chwili zostaje ona ograniczona do 2 niezależnie od wielkości i rodzaju pływającej jednostki.

Zapis jest kuriozalny, szczególnie w świetle tego, że nie ma ograniczenia ilości osób podróżujących samochodem osobowym, a także w środkach komunikacji miejskiej dopuszczalna jest ilość osób równa połowie miejsc siedzących.

Czyli jeśli przyjedziecie grupą 6 osób na Mazury 52-osobowym autobusem w którego środku będzie 26 pasażerów przebywających razem w zamkniętej przestrzeni przez 5 godzin jazdy z Warszawy do Giżycka, to po przyjeździe chcąc popływać jachtem będziecie musieli wynająć 3 jednostki i na każdej z nich będzie mogło być dwoje z Was.

Logiczne przecież…

W ramach konsultacji projektu tego rozporządzenia wysłaliśmy propozycję aby zastąpić ograniczenie ilości osób do 2 na jednej łodzi zaleceniem używania osobistych środków ochronnych (typu np. maseczka) przez osoby przebywające na łodzi. Nasze pismo nie doczekało się odpowiedzi.

Wyśmienitą analizę prawną nieszczęsnego rozporządzenia przeprowadził i opublikował Pan mecenas Patryk Zbroja. Można się z nią zapoznać tutaj: www.patrykzbroja.pl/zeglarstwo-po-4-05-2020-r , polecamy serdecznie.

 


Zapraszamy na nasz kanał YouTube, Facebook i Instagram oraz do skorzystania z oferty obozów, rejsów i szkoleń żeglarskich, motorowodnych oraz czarterów jachtów na mazurach.

www.kursmazury.com

QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych

:: czartery jachtów na mazurach :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: zielone szkoły na wodzie :: egzaminy :: drony :: i inne