29-04-2023

RATUJ! Nie pozwól utonąć! – wywrócony jacht z ludźmi w środku

RATUJ! Nie pozwól utonąć! – wywrócony jacht z ludźmi w środku

Widzisz wywrócony jacht – pomóż!
Jak uratować ludzi uwięzionych wewnątrz wywróconej łodzi.
Przypominamy – każdy ma obowiązek prawny udzielenia pomocy. Nie podjęcie czynności ratowniczych jest przestępstwem!

Prezentujemy materiał, który jest wynikiem wieloletniej współpracy i efektem wielu wspólnych sesji szkoleniowych i ćwiczeń praktycznych z zakresu ratownictwa jachtowego, a także wniosków z prowadzonych na przestrzeni dekad rzeczywistych akcji ratowniczych. Został przygotowany wspólnie przez ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz instruktorów żeglarstwa, sportów motorowodnych i żeglugi śródlądowej.

Pokazujemy w nim w jaki sposób żeglarze i motorowodniacy mogą w prosty sposób uratować życie osób uwięzionych w wywróconej łodzi. Dajemy kilka narzędzi, które pomogą Ci uratować komuś życie.
Film jest wstępem i zapowiedzią obszernego materiału, który ukaże się przed wakacjami.

W pełnym materiale, który się ukaże, przedstawimy obszerny program szkoleniowy skierowany do: żeglarzy, motorowodniaków, wędkarzy oraz członków służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na wodzie takich jak ratownicy, policjanci i strażacy.
Planujemy też przeprowadzenie oddzielnego szkolenia dla służb obejmującego zagadnienie jeszcze szerzej, ze szczególnym uwzględnieniem ich specyfikacji pracy. Będziemy prowadzić wykłady, wywracać jachty, kręcić filmy i przeprowadzać ich analizy oraz omawiać sytuacje, jakie spotkaliśmy podczas prawdziwych akcji ratunkowych.

Dlaczego publikujemy ten materiał?

W maju 2011 roku na jeziorze Powidzkim w wywróconej żaglówce zginęły dwie osoby. W czerwcu 2022 roku na jeziorze Tałty w wywróconej motorówce zginęła mała dziewczynka. Wiele jachtów pływało obok, ale nikt nie podjął prawidłowych działań ratowniczych dla ocalenia osób znajdujących się wewnątrz wywróconego jachtu. Podczas tonięcia motorówki na Tałtach ludzie z przepływających obok jachtów robili zdjęcia. Mnóstwo zdjęć… W tym czasie łódź z uwięzionym w środku dzieckiem powoli znikała pod wodą.
Te osoby mogłyby żyć, gdyby obecni w miejscu zdarzenia żeglarze i motorowodniacy wykonali jedną prostą czynność. Na filmie pokazujemy co i w jaki sposób zrobić aby przy zachowaniu bezpieczeństwa własnego uratować ludzi uwięzionych w wywróconym jachcie.
Jest majówka, pierwszy duży napływ żeglarzy na wodzie. Warto wiedzieć jak postąpić w przypadku znalezienia się w sytuacji niebezpiecznej dla siebie lub kogoś innego.
Oby wiedza z tego filmu nigdy nikomu nie była potrzebna…

Prosimy o rozpowszechnianie tego filmu! Udostępnij – to ważne!

MOPR & Kursmazury com