15-11-2022

Rybołówstwo na Mazurach – spotkanie w Węgorzewie

„Rybołówstwo na Mazurach”

W ramach cyklu spotkań „Studium Wiedzy o Regionie” organizowanych w Węgorzewie przez Muzeum Kultury Ludowej 27 października 2022r. odbyło się spotkanie prowadzone przez etnografkę i pracownika muzeum Ewę Błaszko o temacie „Rybołówstwo na Mazurach„.
Prezentowana była część badań etnograficznych o rybołustwie prowadzonych przez panią Ewę. W referacie przedstawione było życie i praca dawnych rybaków z rybaczówek w Ogonkach, Kalu, Leśniewie i Przerwankach należących do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Węgorzewie.

Nagranie ze spotkania:

W przyszłym roku wykład ma mieć swoją kontynuację, a całokształt prac zostanie upubliczniony w formie wystawy stałej w muzeum.

Na spotkaniu można było dowiedzieć się też jak rybacy gotowali rybną zupę tak zwaną uchę:

Zupa ucha – przepis

„Gotowano z węgorza i innych ryb, dużo głów, ale powycinane skrzela. Dodawano pietruszkę, por, dużo zieleniny. Gotowano to kilka godzin na ogniu. Dolewano zimną wodę jak się zaczynała gotować, hartowano, żeby się nie rozpadła ryba. Gotowano w kotle do gotowania na ogniu.”

plakat studium wiedzy o regionie rybactwo na mazurach spotkanie w węgorzewie mamry święcajty kisajno kal przerwanki harsz rybaczówki na mazurach historia regionu wielkie jeziora mazurskie giżycko kursmazury qrs mazury rejsy szkolenia czartery jachtów łodzie zupa ucha rybna dzień rybaka sieci połowy ryb rybołustwo nazwy toni rybackich topielcy pogoda a połów rytuał wypędzania diabła z niewodu cztery pory roku w pracy rybaka gniewko rybak

Inne poruszane tematy to:
– etnograficzne badania terenowe dotyczące rybołustwa
– rybaczówki
– rdzenni i napływowi rybacy
– brygada w Ogonkach (Gniewko – rybak)
– cztery pory roku w pracy rybaka – zima, wiosna, lato, jesień
– plan odłowu
– kłusownictwo
– dzień rybaka – zupa ucha
– nazwy toni rybackich
– pogoda a połów
– topielcy
– rytuał wypędzania diabła z niewodu
– rola kobiety


Zwiedzaj z nami Wielkie Jeziora Mazurskie i ich okolicę – zapraszamy również na nasz kanał oraz do skorzystania z oferty szkoleń żeglarskich i motorowodnych, rejsów szkoleniowych dla dorosłych oraz czarterów jachtów na mazurach.
Naszą bazą jest Giżycko.

:: czartery jachtów na mazurach – Phile 880, Twistery 800, Tanga 780, Orion :: szkolenia żeglarskie :: rejsy :: kursy motorowodne :: bojery :: kursy doszkalające :: rejsy szkolne :: egzaminy :: drony :: i inne…

QRS MAZURY Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych

Nasza strona i blog: http://www.kursmazury.com
Nasz Facebook: http://www.facebook.com/Kursmazury
Nasz Instagram: http://www.instagram.com/kursmazury