Starożytne grobowce Warmii i Mazur „Ukryte i odkryte pod ziemią”
29 listopada 2019 r. w Muzeum w Mrągowie (ul. Ratuszowa 5, w budynku dawnego ratusza) miało miejsce wydarzenie muzealne „Ukryte i odkryte pod ziemią. Starożytne grobowce Warmii i Mazur” odbywające się podczas obchodów 50-lecia Muzeum w Mrągowie. Tego dnia, po uroczystościach jubileuszowych, miały miejsce trzy rewelacyjne prelekcje na temat obrządków pogrzebowych Warmii i Mazur:
1. Marcin Gładki – „Kurhany – monumentalne pochówki późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza”
2. prof. dr hab. Wojciech Nowakowski – „Wojownicy, konie, kobiety, galindzkie rytuały pogrzebowe w pierwszych wiekach naszej ery”
3. doc. dr Wojciech Wróblewski – „Rien ne va plus. „Grobowce” Galindów we wczesnym średniowieczu”
Po ich zakończeniu odbył się piękny koncert Cezarego Makiewicza (artysta pochodzący z Węgorzewa, m.in. znany jako autor tekstu i muzyki utworu pt. Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa), a zaraz po nim otwarcie wystawy archeologicznej – trzy pomieszczenia, a w każdym nieco inna tematyka – prace i odkrycia na stanowiskach archeologicznych w Nowych Bagienicach oraz w Samławkach na Pojezierzu Mrągowskim wykonywane w ostatnich latach przez Fundację Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna.
Koncert Cezarego Makiewicza:
Otwarcie wystawy Fundacji Dajna „Ukryte i odkryte pod ziemią. Starożytne grobowce Warmii i Mazur”, przemawia Wiceprezes Fundacji – Agnieszka Jaremek, obok Klaudiusz Wożniak dyrektor Muzeum w Mrągowie:
Fragment wystawy – cmentarzysko kurhanowe w Nowych Bagienicach na Pojezierzu Mrągowskim, okres wczesnego średniowiecza:
Stanowisko archeologiczne w Samławkach – zespół cmentarzysk kurhanowych w Samławkach na Pojezierzu Mrągowskim, wczesna epoka żelaza, fragment wystawy:
Widok wnętrza zrekonstruowanego kurhanu z Samławek, popielnice – naczynia z prochami zmarłych na bruku kamiennym:
Rekonstrukcja kurhanu z wczesnej epoki żelaza w Samławkach:
Popielnice gliniane – naczynia z prochami zmarłych, spalonymi kośćmi ludzkimi oraz przystawki – naczynia używane prawdopodobnie na żywność dla zmarłych, leżące na bruku kamiennym.
Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość obejrzenia wystawy makrofotografii przyrody, zdjęcia autorstwa Pana Ferdynanda Sosnowskiego „Świat widzialny i niewidzialny”.
Organizatorzy wydarzeń:
– Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna
– Muzeum w Mrągowie oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
– Miasto Mrągowo
Jeśli jeszcze tam Was nie było, to polecamy serdecznie obie wystawy i samo muzeum – zdecydowanie warto zobaczyć!